POLSKIE SKLEPY PODATEK MIESZKANIE KREDYTY KREATOR STRON ZAROBKI PIN KODY IMPORT KURS NORWESKIEGO AUTO KONKURS
FB YT
FB YT
RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Status Pendler
Autor Wiadomość
daMon 

Czy to prawda, że mogę zmniejszyć podatek o koszty przejazdu do Polski?

POL-NOR Consulting

To nie do końca jest takie proste. Owszem istnieje takie pojęcie jak status Pendler (osoba posiadająca dwa gospodarstwa domowe). Można go uzyskać pracując legalnie w Norwegii. Uzyskanie takiego statusu umożliwia odpisanie od podatku kwot za np. przejazdy do domu rodzinnego, czynsz za mieszkanie w Norwegii jak również tzw. uposażenie. Należy posiadać odpowiednie dokumenty, poświadczające uprawnienia do rozliczania na zasadach Pendler.

daMon 

OK, a co to za dokumenty, które muszę mieć?

POL-NOR Consulting

Wymagane dokumenty to m.in.: akt małżeństwa, zaświadczenie, potwierdzające zamieszkanie w Polsce wspólnie z rodziną, kopie biletów za przelot i przeprawę promową w Norwegii, potwierdzenie opłat mieszkaniowych w Norwegii, informacja o ilości dni, które przebywało się w Norwegi w danym roku podatkowym.

daMon 

Ślicznie dziękuję.

POL-NOR Consulting

Bardzo proszę, polecam się na przyszłość.

lukaszrz

Dokładnie orientowałem się w temacie bo sam chcę ten status uzyskać.

Otóż status pendler jest bardzo korzystny. Od podstawy opodatkowania możesz odliczać nie tylko bilety ale też czynsz za mieszkanie w Norwegii i diety 169NOK/dzień (tylko nie wiem czy za pobyt w Polsce czy w Norwegii, pewnie w Polsce..)

Aby zostać pendlerem:
- Musisz jeździć do Polski minimum raz na 3 tygodnie (chyba że przerwy udokumentujesz np złą sytuacją materialną, innymi powodami).
- Masz żonę/męża/konkubinę/dzieci w Polsce - udokumentować
- Możesz być singlem, ale musisz mieć mieszkanie w Polsce (większe niż 30 metrów)
- W Norwegii nie możesz wynajmować mieszkania większego niż 30 metrów kw lub 50 metrów na 2 osoby, 70 na 3 itd (każda osoba dodatkowo +20 dozwolonych metrów)

tutaj jest to pięknie opisane:
http://pol-nor.com/pendler.html