Polski program do wystawiania norweskich FAKTUR
Potrzebujesz cennych informacji dla Polaków mieszkających w Norwegii?
RejestracjaRejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Status Pendler
Autor Wiadomość
daMon 


Wiek: 49
Posty: 40


Czy to prawda, że mogę zmniejszyć podatek o koszty przejazdu do Polski?
 
     
POL-NOR Consulting


Posty: 185


To nie do końca jest takie proste. Owszem istnieje takie pojęcie jak status Pendler (osoba posiadająca dwa gospodarstwa domowe). Można go uzyskać pracując legalnie w Norwegii. Uzyskanie takiego statusu umożliwia odpisanie od podatku kwot za np. przejazdy do domu rodzinnego, czynsz za mieszkanie w Norwegii jak również tzw. uposażenie. Należy posiadać odpowiednie dokumenty, poświadczające uprawnienia do rozliczania na zasadach Pendler.
_________________
www.pol-nor.com
 
     
daMon 


Wiek: 49
Posty: 40


OK, a co to za dokumenty, które muszę mieć?
 
     
POL-NOR Consulting


Posty: 185


Wymagane dokumenty to m.in.: akt małżeństwa, zaświadczenie, potwierdzające zamieszkanie w Polsce wspólnie z rodziną, kopie biletów za przelot i przeprawę promową w Norwegii, potwierdzenie opłat mieszkaniowych w Norwegii, informacja o ilości dni, które przebywało się w Norwegi w danym roku podatkowym.
_________________
www.pol-nor.com
 
     
daMon 


Wiek: 49
Posty: 40


Ślicznie dziękuję.
 
     
POL-NOR Consulting


Posty: 185


Bardzo proszę, polecam się na przyszłość.
_________________
www.pol-nor.com
 
     
lukaszrz

Posty: 3


Dokładnie orientowałem się w temacie bo sam chcę ten status uzyskać.

Otóż status pendler jest bardzo korzystny. Od podstawy opodatkowania możesz odliczać nie tylko bilety ale też czynsz za mieszkanie w Norwegii i diety 169NOK/dzień (tylko nie wiem czy za pobyt w Polsce czy w Norwegii, pewnie w Polsce..)

Aby zostać pendlerem:
- Musisz jeździć do Polski minimum raz na 3 tygodnie (chyba że przerwy udokumentujesz np złą sytuacją materialną, innymi powodami).
- Masz żonę/męża/konkubinę/dzieci w Polsce - udokumentować
- Możesz być singlem, ale musisz mieć mieszkanie w Polsce (większe niż 30 metrów)
- W Norwegii nie możesz wynajmować mieszkania większego niż 30 metrów kw lub 50 metrów na 2 osoby, 70 na 3 itd (każda osoba dodatkowo +20 dozwolonych metrów)


tutaj jest to pięknie opisane:
http://pol-nor.com/pendler.html
 
     
Żeby dodać odpowiedź zarejestruj się
Odpowiedz do tematu

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group FAQFAQ  SzukajSzukaj  SzukajRegulamin
Potrzebujesz odpłatnej konsultacji z zakresu prowadzenia działalnoœci gospodarczej w Norwegii? Chcesz założyć firmę?
x
Potrzebujesz pomocy w obsłudze formalności Twojej firmy w Norwegii? Chcesz otworzyć norweską działalność?